Koh Lipe

562-poprawionyKoh Lipe jest niewielką wyspą położoną w prowincji Satun, niedaleko granicy tajsko-malezyjskiej. Wyspa leży w granicach utworzonego w 1974 parku narodowego Turatao Marine National Park. Kompaktowe wymiary wyspy (powierzchnia ok. 3 km2) pozwalają na jej  zwiedzenie w przeciągu zaledwie kilku godzin. Sieć dróg ogranicza się do jednej dłuższej nitki prowadzącej ze wschodu na zachód oraz nieco bardziej rozbudowanej pajęczynki wokół głównej ulicy handlowej, przez co ruch samochodowy prawie nie istnieje (myślę, że palce jednej dłoni wystarczą do policzenia liczby aut na wyspie).

 

koh lipe

Transport odbywa się przy pomocy skuterów z dołączonymi koszami , które od 2013 służą jako taksówki. Taryfa za przejazd jest sztywna i wynosi 50 BHT od osoby za kurs, niezależnie od pokonanej odległości. Na Koh Lipe znajdziemy trzy główne plaże: Pattaya, Sunrise oraz Sunset Beach oraz kilka pomniejszych plaż i urokliwych zatoczek. Jednak największym atutem wyspy są otaczające ją rafy koralowe i  krystalicznie czysta, lazurowa woda, której przejrzystość sięga do 40 m (dla porównania przejrzystość wody w jeziorze Jasnym , uważanym za jedno z najczystszych w Polsce sięga 14-15 m). Warunki do zgłębiania podwodnego świata są wyśmienite, tym bardziej, że rafy koralowe zaczynają się już zaledwie kilka metrów od brzegu. Jeśli do tego wszystkiego dodać fakt , iż 25% wszystkich tropikalnych gatunków ryb zamieszkuje tutejsze rafy koralowe (źródło: https://www.beautifulworld.com) to nic dziwnego że Koh Lipe stało się jedną z najatrakcyjniejszych wysp i mekką nurków.

371-poprawiony

Kiedy przeglądałem istniejące wpisy dotyczące Koh Lipe z lat 2012-2014 wszędzie przeplatały się opisy rajskiej, spokojnej wysepki, kawałka raju, gdzie panuje spokojna relaksująca atmosfera.  Z perspektywy tegorocznego wyjazdu muszę stwierdzić , że opisy te mocno się już zdezaktualizowały.  Wyspie nadal nie brakuje uroku, a w połączeniu z otaczającymi rafami i lazurową wodą plasuje ją w top 3 odwiedzonych przez nas tajskich wysp, jednakże znaczący wzrost ruchu turystycznego daje się odczuć. Szczególnie widać to w ilości śmieci walających się tu i ówdzie, z utylizacją których miejscowi sobie nie radzą.

Jak dojechać na Koh Lipe ?

Na wyspę możemy dotrzeć z kilku różnych kierunków. W sezonie tj. w okresie od listopada do połowy maja kursują połączenia promowe pomiędzy Koh Lipe a większością wysp w basenie morza Andamańskiego. Dotrzeć tu możemy zarówno z Phuket, Koh Lanty jak i z malezyjskiego Langkawi. My podróżowaliśmy promem właśnie z tej ostatniej wyspy. Promy z Langkawi wyruszają z Kuah bądź z portu Telaga. Transport z tego drugiego trwa ok 1h 40 min. Koszt to 110 RIM za osobę wliczając transfer z hotelu. Cena jest taka sama niezależnie od wyboru portu początkowego. Prom wyrusza o 9 rano, natomiast wcześniej należy przejść odprawę paszportową w porcie. Bilet powrotny kupiony na Koh Lipe kosztuje ok. 700-750 BHT, jednak nie uwzględnia już transferu do hotelu. Na Koh Lipe dopływamy od strony Pattaya Beach, na którą później następuje coś w rodzaju desantu. Na wyspie nie ma portu, więc transport turystów na plażę odbywa się przy pomocy tradycyjnych tajskich łódek tzw. „long tailboats”. Monopol na transport turystów na plaże posiadają mieszkańcy wyspy tzw. morscy cyganie (Choa Ley). Jest to forma pomocy finansowej lokalnej dla społeczności mająca na celu zagwarantowanie minimalnych środków do życia.

20180509_044928-poprawiony

Po przypłynięciu na wyspę zobowiązani jesteśmy do uiszczenie opłaty w wysokości 200 BHT za osobę ze względu na fakt przebywania na terenie parku narodowego. Fakt przebywania na terenie parku narodowego trochę kłóci się z obrazem dzikich wysypisk śmieci zaobserwowanych szczególnie w okolicach zamieszkanych przez miejscową ludność.

W promieniu 100 km od Koh Lipe znajdują się trzy lotniska: Hat Yai, Langkawi oraz Penang. To pierwsze oferuje połączenia z Bangkokiem, Chiang Mai i Rai. Lotnisko na Langkawi skomunikowane jest głównie z portami w Malezji oraz Indonezji, chociaż na liście połączeń znajdziemy także Perth w Australii i chińskie Chengdu. Z kolei z lotniska w Penang w przeciągu 30 min możemy dolecieć na lotnisko na Langkawi. Tak czy inaczej bez podróży promem się nie obędzie.

koh lipe transport

Źródło: http://kohlipethailand.com

 

Plaże

Na Koh Lipe znajdują się 3 główne plaże , z których każda ma swoją specyfikę.

Pattaya Beach – plaża w kształcie rogala oferuje biały drobny piasek, mnóstwo barów oraz bliskość głównej ulicy handlowej Walking Street. Wzdłuż plaży usytuowane są najlepsze resorty i hotele na wyspie m.in. Mali Resort. Wszechobecny na Koh Lipe lazur wody tutaj chyba jeszcze nabiera na intensywności przez co całość robi piorunujące wrażenie. Do minusów tego miejsca należy zaliczyć przypływające łodzie z turystami , których w sezonie może być całkiem sporo. Przy plaży znajduje się też biuro odpraw paszportowych.

20180509_044847-poprawiony

20180512_084054

Sunrise Beach – jest najdłuższa plażą na wyspie, jednak jakość piasku jest różna w zależności od części plaży. Jest ona dosyć nierówna, raz szeroka, w innych miejscach z kolei ma może dwa metry. Nam najbardziej do gustu przypadła południowa jej część w okolicach Kathalee Beach Resort and Spa. W tej części plaży zlokalizowane są najlepsze ośrodki tej części wyspy. To miejsce oferuje doskonałe warunki do snoorkowania. Kolor wody i przejrzystość jest tutaj niesamowita. Rafa koralowa zaczyna się już kilka metrów od brzegu. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest plaża ukryta w zatoczce obok ośrodka Serendipity. Jest ona oddzielona od Sunrise Beach skałami co nadaje jej nieco tajemniczości i intymności. Niestety główna część plaży jest miejscem cumowania niezliczonej ilości tajskich łódek „long tailboatów”, przez co jest hałaśliwa i sprawia wrażenie zatłoczonej. Z uwagi na duży ruch odpływających i cumujących łodzi snoorkować można tylko w wydzielonych częściach, chociaż i tak czasem łodzie nie respektują zakazu poruszania się w tych obszarach. Snoorkowanie tutaj raczej nie należy do najprzyjemniejszych. Odgłosy pracy silnika łodzi pod woda są spotęgowane i przez to często miałem wrażenie, że jakaś łódź za chwilę po mnie przejedzie.

183-poprawiony

424-poprawiony

Sunset Beach – najmniejsza z trzech głównych plaż. Piasek tutaj nie jest tak mączny jak na Pattaya Beach jednak rafy koralowe uważam, że oferują najwięcej doznań. Dojście do plaży odbywa się po stromych schodach na końcu ośrodka Sunset Beach Resort. Być może z uwagi na wymagające dojście plaża należy do najmniej zaludnionych. Bywały dni podczas naszego pobytu kiedy byliśmy jedynymi osobami na plaży. Chylące się ku morzu palmy kokosowe i gęsta dżungla sprawiają, że jest to najbardziej rajska i dziewicza ze wszystkich poprzednich plaż.

189-poprawiony

231-poprawiony483-poprawiony

Choa Ley  i Choa Ley Beach – na Koh Lipe osiedliła się społeczność tzw. morskich cyganów „Choa Ley” zamieszkujących różne tereny w basenie morza Andamańskiego. Pierwotnie ludność ta trudniła się rybołówstwem i rzemiosłem. Na wyspie wznosili prowizoryczne drewniane chatki w północnej części Sunrise Beach. Dziś po tych zabudowaniach nie ma już śladu. Wraz z rozwojem ruchu turystycznego musiały ustąpić miejsca wyrastającym z roku na rok resortom. Obecnie ośrodki w tej części wyspy poza pewnymi wyjątkami są w opłakanym stanie. Większość bambusowych domków stoi upuszczona i nadgryziona zębem czasu czeka aż natura zrobi z nimi ostatecznie porządek. Z drugiej strony  patrząc na te skromne, bambusowe chatki wyobrażamy sobie jak ruch turystyczny wyglądał na wyspie kilkanaście lat temu i jak bardzo zmieniły się wymagania turystów. Współczesna wioska Choa Ley dalej ma coś z niepokornej duszy „morskich cyganów”. Da się wyczuć panującą tu swobodę, wolność tych ludzi. Obrazu sielskości dopełnia prowizoryczna zabudowa, biegające wolno kury i bawiące się dzieci. Tylko te dachy z blachy falistej i anteny satelitarne postawione obok domostwa trochę nie pasują do tej narracji.

294-poprawiony

253-poprawiony343-poprawiony249-poprawiony

Jedzenie na Koh Lipe

Oferta kulinarna na wyspie odzwierciedla różnorodność etniczną mieszkańców wyspy. Znajdziemy tu restauracje indyjskie, dania kuchni malezyjskiej, a nawet prawdziwie włoską pizzę z piecem opalanym drewnem. Jednak to po co jeździmy do Tajlandii to aromatyczna kuchnia tajska. Jak na większości wysp dominują grillowane ryby i owoce morza. Wieczorami restauracje tworzą wystawkę złożoną z różnego rodzaju ryb, wśród których dominują tuńczyki, lucjany, makrele a obok nich kraby, małże (niespotykane u nas małże brzytwy „razor clams”), ostrygi, przegrzebki.  W szerokim menu znajdziemy także dania kuchnii „Isaan” z terenów północnej Tajlandii ze sztandarowym daniem „Laab Gai”, sałatki z papai w różnych wariantach, mango a obok tego sztandarowe dania kuchni tajskiej z curry na czele.

20180509_142119-poprawiony

Koh Lipe w praktyce

Przed przyjazdem warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość gotówki w tajskich batach. Na wyspie nie ma banku, ani oficjalnego kantoru. Od 2013 funkcjonuje co prawda bankomat, ale wypłaty obarczone są dodatkową prowizją. Ten fakt wykorzystują punkty wymiany dewiz, których w dodatku nie ma za wiele odpowiednio zaniżając przelicznik. Płatność kartą należy traktować jako opcję awaryjną bo w przypadku podwójnego przewalutowania jest mało opłacalne.

 

Posted on 7 czerwca, 2018, in Tajlandia 2018 and tagged . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: